niedziela, 16 września 2018

Grupa 2 - Katastrofizm i katastrofa.


Temat: Katastrofizm i katastrofa, czyli apokalipsa spełniona.


Według historiozoficznej koncepcji Spenglera dzieje powszechne stanowią panoramę ośmiu kultur będących wyrazem ośmiu rodzajów dusz: m.in. magicznej, apollińskiej (kultura grecko-rzymska), faustycznej (kultura zachodnioeuropejska). Wszystkie przechodzą stadia młodości, dojrzałości (wyznaczanej równowagą napięć między zjawiskami życia i tworami ludzkiej aktywności) i starczy upadek (znamionowany przez zanik wewnętrznej dynamiki i dominację sztucznych wytworów historii). Tę ostatnią fazę rozwoju przypisywał współczesnej mu kulturze zachodniej. Poglądy te, wkrótce stały się symbolem europejskiego katastrofizmu, wyrażały i współtworzyły dekadencką atmosferę Niemiec w okresie poprzedzającym dojście do władzy Hitlera.

 2. Katastrofizm- tendencja głosząca rychły upadek świata i zagładę kultury i cywilizacji ludzkiej, zapowiedź katastrofy. Pesymizm wynikający z przekonania o nieuchronności katastrofy.

3. Przejawy katastrofizmu w poezji.
- J. Tuwim, Bal w operze,   

4. Przejawy katastrofizmu w powieści i dramacie.

- Stefan Żeromski w "Przedwiośniu" przedstawia katastroficzny obraz rewolucji, która przyczynia się do tragedii i śmierci tysięcy ludzi. Pokazuje, że nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż rozruchy rewolucyjne niosą więcej szkody niż pożytku. Widział, że w okresie międzywojennym rewolucja była poważnym zagrożeniem dla Polski i próbował w swojej powieści ostrzec przed nią i skutkami, jakie z sobą niosła. Przedstawił również inne drogi odbudowy zniszczonego państwa polskiego.

- Podobny obraz rewolucji przedstawił Stanisław Ignacy Witkiewicz w "Szewcach". Według niego rewolucja nie tylko przynosi śmierć i związana jest ze strasznym bestialstwem, ale także prowadzi do cywilizacyjnego procesu odindywidualizowania jednostki. Przedstawił okrutną prawdę o rewolucji, bo pokazał, że rewolucjoniści, którzy zdobyli władzę w wyniku rozruchów, z czasem staną się tacy sami, jak ich wcześniejsi przeciwnicy. Oni też będą tyranami i będą stosować terror wobec poddanych. Wszystko zmierza do katastrofy. Upada kultura, człowiek zostaje pozbawiony praw i podporządkowany totalitaryzmowi. Nieuchronna jest także degradacja wszelkich wartości i uczuć, ponieważ świat jest wypaczony i poprzez ciągłe walki i przewroty skazany na zagładę. Następuje powolna dehumanizacja.

- Michaił Bułhakow w "Mistrzu i Małgorzacie" także odwołuje się do katastrofizmu. Pokazuje jak tragiczny wpływ na ludzi ma totalitaryzm panujący w Rosji. W państwie totalitarnym następuje rozpad społeczeństwa, ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszędzie pojawia się strach i panika, bo nie można być pewnym swojego losu.

5. Zadanie: analiza utworów:


Władysław Broniewski


Krzyk ostateczny
Analiza i interpretacja


Krzysztof Kamil Baczyński
Pokolenie
Youtube
Analiza i interpretacja

Elegia o ... [chłopcu polskim]
Youtube 
Analiza i interpretacja

Modlitwa do Bogarodzicy