sobota, 17 marca 2018

Dokumentaryzm - Zadanie 1.


Tekst Jerzego Święcha, stanowiący przedmowę do książki Świadectwa i powroty nieludzkiego czasu, otwiera tragiczną i bolesną problematykę przeżyć związanych z czasem II wojny światowej. Przeczytaj go ze zrozumieniem, odpowiedz na pytania, wykonaj polecenia. Zwróć uwagę na umiejętne wyjaśnianie i definiowanie pojęć.

Jerzy Święch, Doświadczenie totalitaryzmu

(1) „Napisała Simone Weil: Nieszczęście jest samo przez się niewyrażalne. Nieszczęśliwi błagają milcząco o dostarczenie im słów, ażeby mogli je wyrazić.
Bywają takie  epoki, kiedy  nie  są wysłuchiwani. Bywają inne, kiedy dostarcza się im słów źle dobranych, ponieważ ci, co je dobierają nie mają pojęcia, o nieszczęściu, o którym mają mówić. Autorka dotknęła sprawy podstawowej, z jaką boryka się każdy przekaz, nie tylko literacki, traktujący o cierpieniu, o nieszczęściach, jakie dotykają ludzkie zbiorowości skazane na zagładę. Tak, jak to było w latach ostatniej wojny. Rozgrywa się tu jakiś „dramat komunikacyjny", wyrosły na podłożu niemożności informowania o sprawach przechodzą­cych wyobraźnię przy pomocy środków, jakimi dysponuje zwykła mowa, nienawykła przecież do takiej dawki okrucieństwa. Musimy, niestety, zgodzić się z faktem, że doświadczenia ekstremalne, do jakich należały akcje represyjne i eksterminacyjne, podjęte wobec milionów niewinnych ludzi, pozostają ostatecznie doświadczeniami nieprzekazywalnymi. Możemy ze strzępów relacji i wspomnień tych, których nieszczęsnym losem stał się holocaust, najwyżej domyślać się, co przeszli, co wtedy czuli. To samo dotyczy więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i sowieckich „łagrów". Nie nazwane pozostanie to, co najważniejsze, co najbardziej bolesne.

 (2) Wiek nasz przejdzie do historii z pewnością jako stulecie totalitaryzmu. Epoka panowania systemów negujących prawo jednostek, społeczeństw i całych narodów do suwerennego istnienia. Zbrodniczych ideologii, brutalnie gwałcących podstawowe przywileje człowieka, nadto odbierających swym ofiarom prawa głosu. Państwo totalitarne każe pogrążyć się swym przeciwnikom w anonimowym milczeniu. A jednak ofiary zbrodni nie chcą milczeć, nie mogą pogodzić się z tym wyrokiem, który skazuje ich losy na niepamięć. Nie używają wielkich słów, ale przecież mają wyraźne poczucie misji, do jakiej tylko oni są naprawdę powołani: złożenia świadectwa. Niemniej, przewrotny triumf totalitaryzmu manifestuje się w tym, że całe obszary doświadczeń ludzkości w naszym wieku zostały nie utrwalone, a tym samym wymazane z pamięć zbiorowej. Zjawisko to ujął Czesław Miłosz w następujących słowach: Ci, którzy wiedzą, bo sami tego doświadczyli, nie mówią, albo dlatego, że nie mogą, albo dlatego, że nie chcą. Ci, którzy mówią, nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć. Ale mocą tajemniczych prawidłowości, przemilczenie jest jak obecność czająca się wokół literatury i podrywająca jej zaufanie do siebie samej. (...)

(3) Można by za Simone Weil, której słowa przywołano na początku, zapytać, w jakiej epoce żyjemy: czy w tej, która wciąż jeszcze nie umie słuchać, gdyż jak mówi ta sama pisarka Słuchać kogoś - to w czasie, gdy on mówi, zająć jego miejsce, czy też przypadkiem nie żyjemy w czasach, które nie chcą wiedzieć, co to jest nieszczęście?"
Świadectwa i powroty nieludzkiego czasu,
 praca zbiorowa pod red. Jerzego Święcha
ZADANIA

1. Na podstawie akapitu 1. wyjaśnij, na czym polega i jakie są przyczyny dramatu komunikacyjnego pomiędzy ofiarami wojny a tymi, którzy nie byli jej świadkami.

2. Zaznacz właściwą odpowiedź. Który z cytatów najlepiej odzwierciedla słowa Simone Weil: Nieszczęśliwi błagają milcząco o dostarczenie im słów, ażeby mogli je wyrazić.

o   A ludzie mych wierszy słuchając powstają
I wilki wychodzą żerujące zgrają
Powołał mnie Pan na bunt
Stanisław Grochowiak

o   Jak żyć - spytał mnie w liście ktoś,
kogo ja zamierzałam spytać
o to samo
Wisława Szymborska

o   Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
Tadeusz Różewicz

o   ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba da
ć świadectwo
Zbigniew Herbert

3.   Na podstawie akapitu 2. sformułuj definicję totalitaryzmu.

4.   Wyjaśnij,  dlaczego  złożenie  świadectwa przez  ofiary  zbrodni  Jerzy Święch określa mianem misji. (akapit 2.)

5.   Sformułuj apel, jaki został zawarty w ostatnim akapicie tekstu.

Źródło: A.Jagieła, S.Stefańczyk, Język polski. Część III. Teksty źródłowe, sprawdziany, testy. Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z oo. Warszawa 2004